Pildil on ratastoolis mees ja tema kõrval teine inimene, kes kõnnib

Ligipääsetavus

 

Ülevaade avaliku sektori digiligipääsetavusest

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) avaldab igal aastal ülevaate Eesti avaliku sektori digiligipääsetavusest. 2023. aasta aruandesse kaasati 132 veebi ja 8 mobiilirakendust, millest 68% moodustasid riiklikud teenused. Kontrolliti ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri määruses nr 20 „Veebilehe ja mobiilirakenduse ligipääsetavuse nõuded ning ligipääsetavust kirjeldava teabe avaldamise kord“ osutatud ligipääsetavusnõuete järgimist. 

Seire tulemustest selgub, et dokumentide seas tuvastati kolm peamist puudujääki - korrastamata teave ja seosed, puuduv või ebakorrektne pealkiri ning probleemid kasutajaliidese elementidega. Mobiilirakenduste seas on peamised probleemid seotud tugitehnoloogiate kasutamisega. Viis veebi ja kaks mobiilirakendust, kes osutusid valimisse, osalesid samas seires ka 2022. aastal. Kõigi nende ligipääsetavus paranes aasta jooksul. Lihtsustatud seiresse kaasati valimist 116 veebi ning keskmine ligipääsetavuse skoor oli 79 punkti 100 punktist. Valdkondade lõikes sai parima ligipääsetavuse tulemuse avaliku korra ja julgeoleku ning tervishoiu veebid. Heade tulemustega jäid silma näiteks Tallinna Perearstikeskuse veeb ja Tallinna Ligipääsetavuse Infosüsteem. Mobiilirakenduste seas jäi heade tulemustega silma RIA DigiDoc. (Puskar, 2023)

Vaata lähemalt: Avaliku sektori digiligipääsetavuse aruanded. 

 

Ehitiste ligipääsetavus

Nõudeid ehitiste ligipääsetavusele  reguleerib ettevõtlus- ja tehnoloogiaministri poolt 29.05.2018 vastu võetud ja 03.06.2018 jõustunud määrus nr 28 „Puudega inimeste erivajadustest tulenevad nõuded ehitisele“. Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA)  teostab riiklikku järelevalvet kasutuses oleva ehitise või selle osa, kus osutatakse avalikkusele suunatud teenust, vastavuse üle tulenevalt puudega inimeste erivajadustega seotud nõuetele. 

Kontroll hõlmab ehitise sisustuse ja seadmete, pesemisruumide, liftide, invatualettide, uste, väravate ja fonosüsteemide, liikumisteede, käsipuude, panduste, treppide, majutuse ja üldnõuete ligipääsetavust.

2022. aastal kontrolliti 11 ettevõtet. Olulisemate puudustena toodi välja: ratastoolile puuduvad vaatajakohad, valel kõrgusel riidenagid, liftis puudub silmusvõimendi ja/või helivõimendi, invatualetis puudub nagi, automaatse ukse ees on tähis puudu, fonolukk ei ole erivajadusega inimesele ligipääsetav, liikumisteedel puuduvad pimedate juhtteed ning pandused ja trepid ei ole markeeritud.

 

 

2023. aastal kontrolliti 23 ettevõtet. Olulisemate puudustena toodi välja: valele kõrgusele paigutatud nagid, invatualetis puudub reljeefne tähistus, automaatselt avaneva ukse ees puudub tähis, lävepakud on tasandamata, pandusel puudub ääris ning trepid on markeerimata.

 

 

Omavalitsuste panus erivajadustega inimestele võrdsete võimaluste loomiseks avalike teenuste pakkumisel.

Ligipääsetavuse valdkond on minuomavalitsus.ee lehel eraldi hinnatud alates 2021. aastast.

Valdkonna andmed on välja toodud kahel lehel: 

  • Teenustaseme ülevaates on omavalitsustele arvutatud ülevaade, mis näitab erinevate teenuste osutamise taset. Teenustaseme arvutamise metoodika kohta loe täpsemalt metoodika lehelt.

Lehel "Kriteeriumite täitmine" on võimalik detailsuseni tutvuda ligipääsetavuse kriteeriumite täitmise andmetega läbi aastate, sealhulgas on võimalik tutvuda kõigi omavalitsuste kriteeriumite arvutamise algandmetega

 

Ligipääsetavuse teenustasemete täitmine 2022. aastal

Pilt
Kaart, kus on märgitud eri värviga ligipääsetavuse teenustasemed kohalike omavalitsuste järgi

Täpsemad andmed teenustasemete täitmise kohta kohalike omavalitsuste kaupa leiad Minuomavalitsus portaalist.

 

Ligipääsetavuse kriteeriumite täitmine

Ligipääsetavuse kriteeriumite täitmist hinnatakse 3-s kategoorias: süsteemsus, hoonete ligipääsetavus ja teenuste ligipääsetavus

Pilt
Graafik, kus on näidatud eri värviga ligipääsetavuse kriteeriumide täitmine

2022. aastal oli ligipääsetavuse tagamisega kõige kehvem olukord kohaliku omavalitsuse veebilehel sotsiaalteenuseid puudutava info ligipääsetavusega. Antud kriteerium on täitmata 97% omavalitsustest ja vaid 2 omavalitsust (Tallinna linn ja Peipsiääre vald) täitsid kriteeriumi eeskujulikult. 

Iga kriteeriumi selgituse ja hindamismetoodika kirjelduse leiad Minuomavalitsus portaalist. Iga kriteeriumi juures on ka kaardirakendus, mille abil on võimalik võrrelda iga kriteeriumi täitmise tasemeid erinevates kohalikes omavalitsustes.

 Allikas: Minuomavalitsus portaal

 

Tallinna ligipääsetavuse infosüsteem

Tallinna linna ligipääsetavuse infosüsteemist leiab infot avaliku füüsilise keskkonna ja üldkasutatavate ehitiste ligipääsetavuse kohta. Infosüsteemis avaldatakse infot üldkasutatavate ehitiste ja liikumisteede ligipääsetavuse kohta objekti põhiselt. Samuti on loodud võimalus anda tagasisidet erinevatest liikumispiirangutest ja takistustest. Lisaks leiab infosüsteemist ligipääsetavuse alaseid juhiseid ja infomaterjale.


Uuri lähemalt: Tallinna ligipääsetavuse infosüsteem