Pildil on paberilehed, kuhu kirjutab meesterahvas pastakaga.

Ettevõtlus

Teemad

Mehed asutavad rohkem ettevõtteid

Naised tegelevad enam mikro- ja sooloettevõtlusega

Naisi on palgatöötajate hulgas rohkem

Naiste osatähtsust juhtivtöötajate ja ettevõtjate hulgas

Naised moodustavad ligikaudu poole tööealisest elanikkonnast, kuid ometi on nad näiteks ettevõtluse valdkonnas alaesindatud. Teadus- ja arendustegevus on vajalik tööriist arendamaks ja kasvatamaks ettevõtlust.

Mehed on jätkuvalt aktiivsemad ettevõtete asutajad

Startup Heatmapi (2020) Euroopa naisettevõtjate uuring leidis, et Euroopas on ainult 15,5% ettevõtete asutajatest või kaasasutajatest naised. Seega sooline lõhe ettevõtluses valitseb kõikjal Euroopas (WeBarometer 2021).

Ettevõtjate hulgas on naised vähemuses ning ettevõtluses valitseb sooline ebavõrdsus nii Eestis kui mujal maailmas. Eestis on mehi ettevõtete asutajate hulgas (asutaja sugu määratakse enamusosaluse järgi) naistest pea kaks korda enam – 2023. aastal asutati 15 208 ettevõtet, millest 35,3% (5370) asutasid naised, 59,1% mehed ning 5,5% ettevõtete asutajate hulgas oli naisi ja mehi võrdselt. Naiste osakaal ettevõtjate asutajate seas on väikses tõusutrendis, olles seitsme aasta jooksul kasvanud 4 protsendipunkti võrra.. Füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) olemine on ettevõtlusvormina vähem levinud, kuid proportsionaalselt on naiste osakaal registreeritud FIE-de seas suurem, kui ettevõtete asutajate seas

See, et naisi on ettevõtete omanike ja piiratud vastutusega äriühingu juhtide seas meestest vähem ning nad tegutsevad meestest sagedamini FIEdena, on üleilmne trend. Siiski on mehi üldiselt ettevõtluses sõltumata selle vormist naistest enam. Kui naistel on ligikaudu 30% suurimate börsiettevõtete juhatuste kohtadest Euroopa Liidus, pole pariteeti veel saavutatud.

Naised on sagedamini mikroettevõtete, sh eriti sooloettevõtete asutajad

Eestis tegutses 2023. aastal 1448 iduettevõtet, millest 289-s on vähemalt üks naisest asutaja. Naisasutajate osakaal on viimastel aastatel vähehaaval kasvanud, ulatudes 2022. aasta lõpus 17%-ni (2020. aastal 15%, 2021. aastal 16%).

Naised moodustavad Eesti iduettevõtete asutajate seas 17% ning on asutanud umbes viiendiku riigi startup’idest. Eriti aktiivsed on ettevõtlusega alustamisel nooremad naised (Äriregistri ja Startup Estonia statistika, Head uudised). Naisoost asutajatega idufirmasid on Euroopa Liidus vaid 11% (European Investment Bank, 2022). Mitmed uuringud seovad naiste vähesust iduettevõtete asutajate hulgas sellega, et naistel on vajalikke investeeringuid keerukam kaasata. 

Naised tegutsevad kõige rohkem tervise- ja haridustehnoloogia valdkonnas, kus nad moodustavad 30% asutajatest. Kommunikatsiooni ning toidu- ja põllumajandustehnoloogia idufirmades on naisi 24% ning süvatehnoloogiate alal 22%. Eesti naised arvestavad võrreldes Eesti meestega 12% rohkem sotsiaalse jätkusuutlikkusega oma äristrateegiates (GEM 2023)

Naisi on rohkem palgatöötajate ja mehi ettevõtjate hulgas

Mehed asutavad ettevõtteid naistest sagedamini ning seetõttu on neid ka ettevõtjate hulgas enam, kui naisi. 2023. aastal olid 14,7% kõigist hõivatud meestest ettevõtjad. Hõivatud naiste hulgas on ettevõtjaid kaks korda vähem ehk 7,6%. Ettevõtjate osakaal kõigist hõivatutest on väga väikeses kasvutrendis - nii meeste kui naiste hulgas on ettevõtjate osakaal viimase seitsme aasta vältel kasvanud ühe protsendipunkti võrra. 

Palgatöötajaid oli 2023. aastal meeste hulgas 85,3% ja naiste hulgas 92,4% ning see on viimase seitsme aasta jooksul püsinud muutumatuna.


Ettevõtjad
Palgatöötajad

Naisi on ettevõtluses vähem mitmel põhjusel. Eestis pole teemat palju uuritud, kuid Ühendkuningriigi uuring näitas, et naistel on raskem juurdepääs rahastamisele. Peaaegu kaks korda rohkem naisi kui mehi nimetas seda ettevõtlusega alustamise peamise takistusena. Naised alustavad keskmiselt 53% väiksema kapitaliga kui mehed, kuna hindavad oma rahavajadust 40% väiksemaks. See seab nad konkurentsis ebasoodsasse olukorda. Suurim sooline lahknevus on seotud perekondlike ja hoolduskohustustega, mida pidas nimetatud uuringus kaks korda rohkem naisi takistuseks kui mehi (Rose, A. 2019). 

Ka Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni kodulehel on sarnaseid põhjuseid välja toodud. Seega erinevused mees- ja naisettevõtjate vahel on vähem seotud nende omaduste või oskustega, vaid pigem juurdepääsuga võimalustele, sellega, kuidas mehi ja naisi ettevõtluses tajutakse ning poiste ja tüdrukute erinevast sotsialiseerimisest tingitud erisused riskivalmiduses

Naiste osatähtsus juhtivtöötajate ja ettevõtjate hulgas on võrdsustumas

Pikalt on naiste osatähtsus juhtide hulgas olnud umbes 5 protsendipunkti võrra suurem, kui naiste osakaal ettevõtjate hulgas. 2020-2022. aastani naisjuhtide osakaal kasvas ning vahe naisjuhtide ja naisettevõtjate osatähtsuse vahel rebenes 7-11 protsendipunktini. 2023. aastal vahe ühtlustus ning naiste osatähtsus juhtivtöötajate ja ettevõtjate hulgas on sisuliselt sama suur (vastavalt 34,5 ja 33,9%).

Naiste osaluse suurendamine ettevõtluses on kesksel kohal ühiskonna soolise ebavõrdsuse vähendamisel. Ettevõtluses osalemine tagab inimestele suurema majandusliku- ja valikuvabaduse ning toetab riigi uuenduslikkust ja majanduslikku heaolu. Naiste suurem osalemine ettevõtluses lisab valdkonda uusi vaatenurki, innovatsiooni ning erinevaid juhtimise ja probleemide lahendamise viise.  
Kuigi naised ja mehed kogevad ettevõtlusega alustamisel ja ettevõtete arendamisel sarnaseid probleeme, on need mured naiste puhul teravamad ja ettevõtlusega alustamise tõkked kõrgemad. Peamiste ettevõtluses soolist võrdsust pärssivate teguritena tuuakse välja, et naistel on väiksem algkapital, mida nad saavad ettevõtte alustamisesse panustada, samuti on neil kehvema majandusliku seisu ja väiksema ärivaldkonna sotsiaalse võrgustiku tõttu keerulisem kaasata väliseid rahalisi vahendeid. Ka ettevõtte arendamise jaoks vajalikku aega on naistel seoses suurema kodu- ja hooldustööde koormusega vähem, kui meestel. Olulist rolli mängivad soolised stereotüübid, mille kohaselt puuduvad naistel ettevõtjale ja juhile vajalikud oskused ja omadused, nt julgus riskida, enesekindlus ja jõulisus. Naisettevõtjaid ja naiste loodud edukaid ettevõtteid kajastatakse meedias vähe, mis tõttu napib naistel ka innustavaid eeskujusid.